ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم نوروزی ملکشاهی، بازداشت حسین باقری شاعر ایلامی

ماموران امنیتی با یورش به مراسم جشنواره نوروزی ملکشاهی، ضمن بازداشت تعدادی از فعالان شناخته شده این شهر از جمله حسین باقری (ژاکان باران) شاعر کُرد، مانع برگزاری این مراسم شدند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۲۸ اسفندماه ۹۷، ماموران امنیتی به محل برگزاری جشنواره ملکشاهی در ایلام یورش برده و ضمن ممانعت از برگزاری این مراسم، اقدام به ضبط وسایل برگزاری کردند.

طی روزهای اخیر، اداره اطلاعات شهر ایلام ضمن تماس تلفنی با فعالان فرهنگی این شهر اقدام به تهدید آنان کرده و اعلام کرده بود در صورت برگزاری این جشنواره، با برپا کنندگان آن برخورد قضایی خواهد شد.

ماموران امنیتی، پس از حمله به این مراسم و در پی اعتراض ژاکان باران، شاعر کُرد اهل ایلام، به نحوه برخورد ماموران، وی را بازداشت کرده و پس از دو روز نگه‌داری در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات، به زندان مرکزی ایلام منتقل کرده‌اند.

علی جوانمردی روزنامه‌نگار، ضمن اعلام این خبر در کانال تلگرامی‌اش، نوشت: «در میان دستگیرشدگان ژاکان باران شاعر و فعال مدنی کورد نیز حضور دارد کە بە زندان مرکزی ایلام منتقل شده است و باتوجە بە شرایط خاص جسمانیش تاکنون از وضعیت سلامت او خبری نیست.»

شایان ذکر است که؛ روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه سال ۹۷، جلسه رسیدگی به اتهامات حسین باقری (ژاکان باران) در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ملکشاهی برگزار شد.

جلسه دادگاه این شاعر ایلامی جهت رسیدگی به اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به مقدسات” و “تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی” به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ملکشاهی برگزار شده بود.

طی این جلسه از دادگاه، پس از قرائت کیفرخواست توسط قاضی، وکلای ایشان اعلام کردند: «در مورد توهین بە مقدسات چون جزء اتهامات اولیە نبود، موکلشان راجع بە این مورد تفهیم اتهام نشدە و شاکی نداشتە و تحقیقاتی هم انجام نشدە است.»

قاضی نیز با ناقص خواندن پروندە اعلام کرد نیاز بە تحقیقات مجدد دارد یا باید در قالب پروندە دیگر مورد رسیدگی قرار بگیرد.

وکلای این شاعر کرد، در مورد نشر اکاذیب و تبلیغات علیە نظام نیر عنوان کردند: «مدارک مورد استناد تنها اسکرین شات‌های کانال‌های تلگرامی بودە و حتی توسط کارشناس خبرە هم تایید نشدە و موکل آنها همە رو انکار کردە و تنها اشعارش کە در کانال مختص بە خودش و پیج اینستاگرامش بودە را قبول دارد.»

حسین باقری در ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی در شهر ایلام، به اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “نگارش اشعار سیاسی” بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان مرکزی ایلام منتقل شد. این شاعر  کرد پس از ۱۵ روز بازداشت، با  قرار کفالت به‌صورت موقت  از زندان آزاد شد.

معصومه فیلی و حبیب‌الله تورنگ وکلای وی معتقدند که اتهامات انتسابی نسبت به این شاعر ایلامی به خاطر عدم وجود دلایل کافی و موثق، “ساختگی” است. پیش از این دو بار در تاریخ‌های ۵ دی ماه ۱۳۹۷ و ۲۶ دی ۱۳۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند ایلامی به دلیل عدم حضور قاضی به‌ تعویق افتاده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × 1 =