گزارشی از وضعیت کولبران در اسفندماه سال جاری؛ چهار کشته و شش مصدوم

در طول ماه جاری، بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ایران به کولبران، یک کولبر کشته و دست‌کم شش تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. سه کولبر دیگر نیز که یکی از آنها ۱۷ سال داشت به دلیل سرمازدگی و سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داده‌اند.
در آخرین مورد تیراندازی نیروهای مسلح به سوی کولبران، شامگاه ۲۵ اسفندماه، نیروهای هنگ مرزی در منطقه مرزی نوسود یک کولبر جوان به نام مسعود تیموری را هدف تیراندازی قرار دادند که در پی آن این کولبر جوان از ناحیه پا زخمی شده است.

یک منبع مطلع به شبکه حقوق بشر کردستان گفت: «این کولبر که اهل روستای کلاش از توابع باینگان واقع در شهرستان پاوه است فاقد هر گونه کالای خارجی بوده و از فاصله نزدیک مورد هدف شلیک اسلحه از نوع وینچستر نیروهای هنگ مرزی قرار گرفته است.»

به گفته این منبع در سال ۹۷ در این منطقه مرزی همچنین یک کولبر به نام عظیم احمدی با تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ مرزی نوسود کشته شده و نه کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند. همچنین سه کولبر نیز بر اثر انفجار مین در این منطقه زخمی شده‌اند.

همچنین بنا به آماری گردآوری شده از سوی شبکه حقوق بشر کردستان، در تاریخ ۲۳ اسفند، رئوف عارفی در مرز بانه، در تاریخ ۱۷ اسفند، ابوبکر در مرز پیرانشهر، در تاریخ ۱۱ اسفند، محمد شمایلی در مرز پیرانشهر، در تاریخ ۱۰ اسفند، شفیع صمدی، در تاریخ ۵ اسفند، مجید عظیمی در مرز خوی و در اول اسفندماه نیز امید حیدری در منطقه مرزی پیرانشهر طی تیراندازی نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران زخمی شده‌اند. شامگاه ۱۲ اسفندماه نیز یک کولبر به نام سید واحد برزنجی بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در پیرانشهر کشته شده است.
همچنین طی این مدت سه کولبر به نام‌های افشار صیادی‌نیاز، دانش آموز ۱۷ ساله مریوانی بر اثر سقوط از گردنه ته‌ته پاوه و طاهر ادیبی و فرهاد نقشی در مناطق مرزی چالدران بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × پنج =