پایان اعتصاب غذای قادر محمدزاده زندانی سیاسی کُرد در پی انتقال به زندان یزد

قادر محمدزاده زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه که در اعتراض به انتقالش به بند قرنطینه این زندان، از تاریخ ۱۱ اسفندماه، دست به اعتصاب غذا زده بود، روز گذشته در پی انتقالش به زندان یزد به اعتصاب غذای خود خاتمه داد، وضعیت عمومی این زندانی در هنگام انتقال وخیم گزارش شده است.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، قادر محمدزاده زندانی سیاسی کُرد روز گذشته ۲۶ اسفندماه به زندان یزد تبعید شده است، این تبعید بخشی از محکومیت این زندانی سیاسی بوده که در چهاردهمین سال حبس وی به اجرا درآمده است.

قادر محمدزاده که چهاردهمین سال حبس خود را سپری می‌کند، در اعتراض به انتقالش به بند قرنطینه این زندان، از روز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷ در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، یکی دیگر از خواسته های این زندانی به اجرا گذاشتن تبعید وی به زندان یزد بود.

این زندانی سیاسی کُرد، روز گذشته در پی وعده مسئولین، مبنی بر انتقال به زندان یزد ساعاتی پیش از انتقال به اعتصاب غذای خود خاتمه داده بود.

مسئولین زندان ارومیه در تاریخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۷، قادر محمدزاده را به همراه سی زندانی دیگر به دلیل آنچه که «عدم رعایت قوانین زندان» خواندند، با دستور قضایی، به بند امن این زندان منتقل کرده‌اند.

بند امن زندان ارومیه که پیش‌تر بند قرنطینه خوانده می‌شد، جهت تنبیه زندانیان مورد استفاده قرار می‌گیرد و زندانیان مورد نظر با دستور قضایی و برای دوره‌های بلندمدت به این بند منتقل شده و در طول این مدت نیز از حق ملاقات با خانواده محروم هستند.

قادر محمدزاده در ۲۹ آذرماه ۱۳۸۴، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بیش از یک سال بازجویی و نگه‌داری در سلول‌های انفرادی، در دادگاه انقلاب مهاباد با اتهامات «محاربه» و «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام» ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به ۲۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان یزد محکوم شد.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۰ با بهانه «ارتباط با رسانه‌های بیگانه»، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده و از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به سه ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

قادر محمدزاده، پیش‌تر نیز در خردادماه سال جاری، در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم دست به اعتصاب غذا زده بود.

این زندانی سیاسی طی ۱۴ سال گذشته از حق مرخصی محروم بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه + سه =