گزارشی از وضعیت مسعود کیانی دندانپزشک محبوس در زندان اوین؛ بلاتکلیف و محروم از خدمات درمانی

مسعود کیانی دکتر دندانپزشک محبوس در زندان اوین، که بر اساس حکم بدوی به ده سال حبس تعزیری محکوم شده است، کماکان بلاتکلیف در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر و محروم از خدمات پزشکی در این زندان به سر می‌برد.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، مسعود کیانی زندانی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۹۶ هنگام بازگشت به اوکراین در فرودگاه امام خمینی بازداشت و سپس در دادگاهی با اتهام «جاسوسی برای دولت اسراییل» به ده سال حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شده است.

این پزشک اهل کرمانشاه که جهت ملاقات با خانواده به ایران سفر کرده بود، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه هنگام بازگشت به اوکراین، در فرودگاه «امام خمینی» از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

وی پس از تحمل ۸۰ روز بازداشت انفرادی و بازجویی های مکرر در بند ۲۰۹ زندان اوین به اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ منتقل شد و نهایتاً در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای «شهید مقدس» به اتهام «جاسوسی برای رژیم متخاصم اسرائیل»  تفهیم شده است اما هیچ‌گاه مصداقی برای این اتهام در دادگاه ارایه نشد.

پس از اتمام مراحل بازپرسی، پرونده این زندانی سیاسی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تحویل داده شد و پس از گذشت حدود ۴۵ روز، حکم بدوی وی مبنی بر ۱۰ سال حبس تعزیری و جریمه نقدی، در سال ۱۳۹۶ از سوی قاضی صلواتی صادر شد.

مسعود کیانی در زندان اوین به بیماریهای عدیده‌ای مبتلا شده ولی از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. وی هم اکنون در بند ۴ زندان اوین محبوس است.

مسعود کیانی متولد ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ و اهل کرمانشاه است که در اسفندماه سال ۱۳۹۰ جهت ادامه تحصیل در آکادمی تخصصی دندانپزشکی (Ukrainian Medical Stomatological Academy) به شهر پلتاوا (Poltava) کشور اوکراین رفت. وی یک سال مانده به اتمام تحصیل در کلینیک دندانپزشکی همین دانشگاه مشغول به کار شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نه + بیست =