تشکیل پرونده جدید برای مختار زارعی فعال مدنی در دادگاه انقلاب سنندج

مختار زارعی، فعال مدنی اهل سنندج، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج با طرح اتهامات جدیدی تفهیم اتهام شد.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، مختار زارعی فعال مدنی و روزنامه‌نگار اهل سنندج که پیش‌تر با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه حکومت»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود، روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه به شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج احضار شده و در خصوص اتهامات جدیدی مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر کانون گفت: «مختار زارعی روز گذشته به شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج احضار و به این علت که قبلا در اینستاگرام و تلگرامش یادداشتی را تحت عنوان «انقلابی نیستم و نخواهم بود» منتشر کرده بود، اداره اطلاعات این یادداشت را توهین به رهبری تلقی کرده و برای وی پرونده سازی کرده است.»

این فعال مدنی کُرد که با قید وثیقه آزاد است، در فروردین ماه سال ۹۷ نیز به دلیل نوشتن یک نامه انتقادی خطاب به رهبر ایران بازداشت شده و سپس از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب، با ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند»، بابت اتهام “توهین بە رهبری”، به دو سال و با اتهام “تبلیغ علیە نظام”، به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حکمی که بنا به گفته منابع آگاه به صورت غیابی برای وی صادر شده‌بود.

این روزنامه‌نگار سنندجی، مجددا در شهریورماه سال ۹۷ پس از اعدام رامین حسین پناهی بازداشت و در شعبه اول دادگاه انقلاب،  با اتهام «اجتماع و تبانی علیه حکومت» به سه سال حبس تعزیری دیگر محکوم شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر کانون گفته بود: «حکم سه سال حبس شعبه اول دادگاه انقلاب، در خصوص ویدئویی بود که آقای زارعی، ۲۰ شهریورماه ۹۷، در اعتراض بە اعدام رامین حسین‌پناهی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌بود».

“مختار زارعی” یک‌بار دیگر در روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ پس از احضار به دادگاه سنندج بازداشت و روز سه‌شنبه ۱۶ مردادماه با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آزاد شده بود.

مختار زارعی سابقه‌ی فعالیت در اتحادیه‌ی دموکراتیک دانشجویان کُرد و چندین نشریه‌ی دانشجویی را دارد، وی پیش‌تر نیز در ۲۴ اسفندماه سال ۹۳ به اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به مقدسات” و “نشر اکاذیب” بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هجده + 8 =