زندان اوین؛ تهدید دکتر ناصر فهیمی زندانی سیاسی کُرد به شکنجه

دکتر ناصر فهیمی زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان اوین، در پی افشاگری‌های متعدد در خصوص نقض حقوق بشر در زندان‌های ایران، از سوی مسئولین زندان احضار و به شکنجه تهدید شده است.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، ناصر فهیمی، پزشک محبوس در زندان اوین که پیش‌تر طی نامه‌ای خطاب به مقامات حکومتی و قضایی ایران، به انتقاد از شیوه‌های رایج ارعاب و فشار که در زندان‌های ایران جاری است پرداخته بود، روز یکشنبه ۱۲ اسفندماه، از سوی مقامات زندان احضار و به شکنجه تهدید شده است.

این زندانی سیاسی کرد، که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و با رای قاضی “صلواتی” با اتهامات «نشر اکاذیب»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری» و «تهدید مقامات قضایی» مجموعا به ده سال حبس تعزیری محکوم شده‌است، پیش‌تر طی نامه‌ای خطاب به مسئولان قضایی ایران، عملکرد آنان را در قبال زندانیان سیاسی، به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

لازم به ذکر است که؛ دکتر ناصر فهیمی پیش‌تر با ارائه یک تقاضای رسمی به دادگاه، خواهان “ابطال تابعیت نظام جمهوری اسلامی ایران” شده بود که تاریخ رسیدگی به این درخواست برای امروز هفتم بهمن‌ماه ۹۷ تعیین شده بود.

ناصر فهیمی ۴۲ ساله، زندانی سیاسی اهل کردستان، در تیر ماه سال ۱۳۸۹ از سوی ماموران وزارت اطلاعات، در بزرگراه همت واقع در تهران بازداشت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت بازجوئی انتقال پیدا کرد.
پرونده این زندانی سیاسی کرد، پس از اتمام دوران بازجویی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع و با رای قاضی “صلواتی” با اتهامات «نشر اکاذیب»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری» و «تهدید مقامات قضایی» مجموعا به ده سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر، عینا تایید و از طریق شعبه اجرای احکام به وی ابلاغ شد.
ناصر فهیمی در سال ۱۳۹۳ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ انتقال یافته و پس از گذراندن دوسال در آن زندان مجددا در سال ۱۳۹۵ به زندان اوین و بند ۸ اندرزگاه ۱۰ انتقال پیدا کرد.

این زندانی سیاسی کرد که از بیماری قلبی رنج می‌برد، علیرغم تاکید پزشکان بهداری زندان اوین مبنی بر ضرورت اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان، در سایه بی توجهی مسئولان زندان اوین همچنان از دسترسی به خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان خارج از زندان محروم مانده است.

این زندانی سیاسی، به علت نگاه امنیتی حکومت ایران به کردها، مورد آزار و اذیت مضاعفی از جانب سیستم قضایی و اطلاعاتی ایران قرار گرفته است از جمله می توان به پرونده‌سازی‌های مکرر که منجر به صدور دو حکم جداگانه شش ماه حبس تعزیری و همچنین یک حکم ۷۴ ضربه شلاق که با اتهام «توهین به نماینده قوه قضائیه در دادگاه», توسط شعبه ۱۰۵۱ کیفری ۲ مجتمع قضائی تهران بوده اشاره کرد.

از نمونه‌های دیگر فشارهای مسئولین زندان به این زندانی سیاسی کرد ممنوعیت ملاقات وی با خانواده و همچنین عدم تحویل داروهای وی بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − سه =