محکومیت مختار زارعی روزنامه‌نگار اهل سنندج به سه سال حبس تعزیری دیگر

مختار زارعی روزنامه‌نگار اهل سنندج، که پیش‌تر در دادگاه انقلاب این شهر به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود، به دلیل انتشار یک ویدیوی اعتراضی، در دادگاه دیگری به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، مختار زارعی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی اهل سنندج که با قید وثیقه آزاد است، در شعبه اول دادگاه انقلاب با اتهام “اجتماع و تبانی علیه حکومت” به سه سال حبس محکوم شد. آقای زارعی پیش‌تر نیز به دلیل نوشتن یک نامه انتقادآمیز به رهبری در شعبه دوم دادگاه انقلاب با دو اتهام “توهین بە رهبری و تبلیغ علیە نظام”، در مجموع به سه سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر کانون گفت: «حکم سه سال حبس شعبه اول دادگاه انقلاب، در خصوص ویدئویی بود که آقای زارعی، ۲۰ شهریورماه ۹۷، در اعتراض بە اعدام رامین حسین‌پناهی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌بود».

مختار زارعی، پیش از این به دلیل نوشتن نامه انتقادی به رهبری، روز ۱۲ دی‌ماه، در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج با ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند»، بە اتهام “توهین بە رهبری”، به دو سال و با اتهام “تبلیغ علیە نظام”، به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حکمی که بنا به گفته منابع آگاه به صورت غیابی برای وی صادر شده‌بود.

این روزنامه‌نگار اهل سنندج، آخرین بار روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. وی به همراه شماری دیگر از شهروندان، در ارتباط با اعتصاب اهالی کردستان و اعتراضی که به اعدام رامین حسین‌پناهی صورت گرفته‌بود، بازداشت شده‌بود.

“مختار زارعی” یک‌بار دیگر در روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ پس از احضار به دادگاه سنندج بازداشت و روز سه‌شنبه ۱۶ مردادماه با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آزاد شده بود.

مختار زارعی سابقه‌ی فعالیت در اتحادیه‌ی دموکراتیک دانشجویان کُرد و چندین نشریه‌ی دانشجویی را دارد، وی پیش‌تر نیز در ۲۴ اسفندماه سال ۹۳ به اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به مقدسات” و “نشر اکاذیب” بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 2 =