توحید قریشی و حمزه درویش دو زندانی عقیدتی کُرد به اعتصاب غذای خود پایان دادند

توحید قریشی و حمزه درویش، دو زندانی عقیدتی اهل سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج که از روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، در سلول‌های انفرادی دست به اعتصاب غذا زده‌بودند، پس از بازگرداندن به بند، به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱ اسفندماه ۹۷ در پی بازگرداندن توحید قریشی و حمزه درویش به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی‌شهر کرج، این دو زندانی که از روز چهارشنبه ۱۷ بهمن در سلول‌های انفرادی دست به اعتصاب غذا زده‌بودند، به اعتصاب غذای خود پایان دادند. گفته می‌شود این دو زندانی در حالی به بند بازگردانده شده‌اند که از نظر جسمی در شرایط وخیمی به‌سر می‌برند.

یک منبع مطلع در خصوص این دو زندانی عقیدتی کُرد به کانون گفت: «توحید قریشی و حمزه درویش که از روز چهارشنبه مورخه ۱۷ بهمن پس از حمله گارد زندان به زندانیان عقیدتی زندان رجایی‌شهر و ضرب و جرح و آسیب دیدگی دست و پا بر اثر ضربات باتوم به سلول انفرادی منتقل شدند و به همین دلیل دست به اعتصاب غذا زده‌بودند، روز چهارشنبه اول اسفندماه به سلول‌های خود بازگردانده شده و به اعتصاب غذای خود پایان دادند».

این دو زندانی در حالیکه لباس‌هایشان پاره و خونی بود و آثار کبودی و آسیب دیدگی شدید در ناحیه پا و دستشان به واضح مشاهده می‌شد، به داخل سلول های خود بازگشتند و توسط دیگر زندانیان مورد مراقبت قرار گرفتند.

حمزه درویش از ناحیه دست چپ دچار مشکل شدید شده و مچ پای راست وی نیز آسیب جدی دیده است و توانایی تکان دادن آن را ندارد. در خصوص آقای قریشی نیز گفته‌شده، وی از ناحیه دو دست و پای چپ دچار آسیب جدی شده و بر اثر اعتصاب غذا، این دو زندانی به شدت وزن کم کرده‌اند و دستگاه گوارش آن‌ها هم دچار مشکل جدی شده‌است.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که یورش گارد زندان به زندانیان اهل سنت، به بهانه امتناع یکی از زندانیان با نام توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم رعایت فاصله زمانی قانونی بین تاریخ ابلاغ و تاریخ دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل صورت گرفته است.

ماموران گارد زندان در این حمله از اسپری فلفل، گاز اشک آور و باتوم استفاده شده است و نیروهای ضدشورش هم حضور داشته اند.

ماموران امنیتی و گارد زندان رجایی‌شهر کرج و شماری زیادی لباس شخصی، به زندانیان عقیدتی اهل سنت محبوس در این زندان یورش برده و وسایل شخصی‌شان را تخریب کردند و همراه با ضرب و جرح، تعدادی از زندانیان را به بندهای انفرادی منتقل کردند.

یک منبع آگاه در این خصوص گفته‌بود: «حدود ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، ، گارد زندان رجایی‌شهر که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن بودند، به همراه رییس زندان، غلام‌رضا ضیایی، چند از نیروهای وزارت اطلاعات و لباس شخصی، به طور وحشیانه و با هدف رعب و وحشت و قدرت نمایی به سالن ۲۱ اندرزگاه هفت زندان رجایی‌شهر حمله کردند و بسیاری از زندانیان اهل سنت را مورد ضرب و جرح قرار دادند و وسایل شخصی زندانیان را تخریب کردند. این ضرب و شتم و تخریب وسایل شخصی تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و زندانیان را با الفاظ بسیار رکیک، فحاشی به خانوادها، توهین به اهل سنت، باورها و مقدساتشان مورد آزار و اذیت و هتاکی قرار دادند.»

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 12 =