نامه سرگشاده چند تن از وکلای دادگستری به حسن روحانی در خصوص ضرورت رسیدگی به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی

نامه سرگشاده جمعی از وکلای دادگستری ایران به حسن روحانی، رییس جمهور ایران در مورد ضرورت رسیدگی به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی

“شکنجه اسماعیل بخشی دردناک و تاسف بار بوده و مایه شرمساری دولت ایران است”

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

باسلام

«احتراما پیرو بیانیه قبلی که خطاب به ملت ایران در مورد جلوگیری از شکنجه آقای اسماعیل بخشی صادر کرده بودیم و با استناد به اصول سوم، هشتم ،نهم، بیست و دوم ،سی و چهارم، سی و هشتم، یکصد و سیزدهم و یکصد و بیست و یکم قانون اساسی و ماده ١۶٩ و ۵٧٨ قانون مجازات اسلامی و ماده ٣۵ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح ایران و ماده ی یک کنوانسیون منع شکنجه و ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مقررات کنوانسیون های چهارگانه ی ژنو  و دو پروتکل اختیاری الحاقی به آن در سال ١٩٧٧ و کنوانسیون های حقوق سیاسی مدنی  ژنو ١٩۶۶ و ١٩۶٧  و  مفاد منشور حقوق شهروندی و سایر مقررات مرتبط به استحضار می رساند؛

” موضوع شکنجه های صورت گرفته علیه  آقای اسماعیل بخشی بسیار دردناک و تاسف بار و مایه شرمساری است  و  جای پرسش است که حضرتعالی به عنوان ریس جمهور ملت ایران  چرا سکوت کرده اید؟  زیرا طبق اصل یکصد و سیزدهم  سوگند وفاداری و پاسداری از اصول شریف قانون اساسی بسان اصل سی و هشتم را یاد کرده اید که بطور کامل هر نوع شکنجه را ممنوع اعلام کرده است  و شکنجه گران را قابل تعقیب کیفری دانسته و حسب اصل یکصد و بیست و یکم این قانون ،جنابعالی  مسوول اجرای قانون اساسی هستید و این تکلیف  مهم عهده ی شماست  و در یک تبلیغات وسیع انتخاباتی منشور حقوق شهروندی را مطرح و در انظار عمومی و در حضور خبرنگاران و فعالان مدنی کشور آن را امضا کرده اید و سوگند  و قول تحقق آن را بیان کرده اید که در آن تصریحا  هر نوع شکنجه ممنوع اعلام گردیده است ، اما شاهد شکنجه ی آقای اسماعیل بخشی هستیم که گناه ناکرده وی فقط اعتراض به نقض حقوق کارگری خود  و عدم پرداخت دستمزد عادی بوده است .

جناب رییس جمهور!!  چرا از کنار این موضوع به‌سادگی  رد می شوید؟ چرا شهامت و شجاعت لازم به پشتوانه رای ملت در برخورد با شکنجه گران را ندارید ؟ زیرا یا این شکنجه ها مورد تایید حضرتعالی است؟ یا رعایت کرامت ذاتی بشر برای شما اهمیتی  ندارد که چنین ساده از کنار آن رد می شوید ؟ بلاشک شکنجه از پلید ترین اقدامات غیر انسانی علیه بشریت است که کرامت ذاتی بشر را پایمال و ارجمندی آن را ازبین می برد.

جناب ریس جمهور!  برای حفظ حرمت  این ملت ستمدیده و اندک آبروی باقیمانده برای دولت ایران و پاسداری از اصول قانون اساسی،به موضوع شکنجه آقای اسماعیل بخشی و دیگر کارگران مظلوم خوزستان و سایر متهمین امنیتی و سیاسی دیگر که چنین از شکنجه رنج می برند وارد شده و دستورات شایسته برای تعقیب کیفری شکنجه گران صادر فرمایید .بگذارید با این اقدام خود در تاریخ نامی نیک برای خود رقم زنید  و تا دیر نشده دست بکار شوید و گزارش آن را به جناب اسماعیل بخشی و ملت ایران ارایه دهید. تصمیم شما احترام  به انسانیت ، قواعد حقوق بشر ،قوانین و ایفای تعهدات بین المللی ایران  است .

سالیان سال است که شکنجه ایران و ایرانیان را رنج می دهد و بصورت سیستماتیک در نهادهای خاص امنیتی و اطلاعاتی  متهمین  و ملت ایران را آزار می دهد و قوه قضاییه نه تنها نظاره‌گر  و ساکت بوده بلکه همگام و همراه آنان بوده است و با انکار و تکذیب نمی تواند پاسخگوی تاریخ و ملت ایران بود.»

با احترام مجدد

١- حسین احمدی نیاز

٢- محمد مصطفایی

٣- هوشمند رحیمی

۴- مسعود اخترانی تهرانی

اسماعیل بخشی، یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه که طی اعتراضات کارگری در روز یک‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه در شهر شوش به همراهچند تن دیگر بازداشت و روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه با سپردن وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

این فعال کارگری پس آزادی از زندان طی انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود  از اعمال شکنجه و ضرب و جرحش توسط بازجویان در طول روند دادرسی خبر داده و وزیر اطلاعات را جهت پاسخگویی به اعمال این شکنجه‌ها به مناظره دعوت کرده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × چهار =