ارومیه؛ کشته شدن یک کولبر جوان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی

بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ارومیه، یک کولبر جوان، جان خود را از دست داد

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، در پی حمله نیروهای مسلح مستقر در پایگاه مرزی “برادوست” ارومیه به گروهی از کولبران، یک کولبر جوان، جان خود را از دست داد.

“یعقوب کامیان نیک‌سیرت” کولبر جوان ساکن روستای “جوجهی” از توابع برادوست ارومیه، با تعدادی از کولبران که راهی مرز بودند از سوی ماموران مرزی مورد حمله قرار گرفته و کشته شد.

ماموران مسلح مرزی با ظن این‌که این گروه از کولبران، در حال حمل کالای قاچاق هستند به آن‌ها حمله می‌کنند، این در حالی‌ست که به گفته منابع مطلع، این گروه از کولبران فاقد هر گونه کالایی بوده‌اند.

«کولبر» به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند. کالاهایی که از ایران به آن طرف مرزها توسط کولبران منتقل می شود انواع سوخت چون گالن‌های بنزین و گازوییل، خشکبار و برخی تولیدات داخلی است اما آنچه کولبران به ایران منتقل می‌کنند بیشتر «لوازم خانگی» از جمله تلویزیون و یخچال و برخی کالاهای خارجی دیگر است.

کولبری یکی از خطرناکترین شغل‌ها به حساب می‌آید چون از نظر دولت انتقال کالاها توسط کولبران قاچاق محسوب می‌شود. اما در واقع کولبران نه صاحب کالا هستند، و نه در سود واردات یا صادرات آن شریکند. آنها کارگران روزمزدی هستند که تنها به ازای دستمزدی که می‌گیرند اقدام به حمل کالا بر روی دوش خود می‌کنند.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

آمار دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسئول اعلام نشده است اما به گفته رسول خضری نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی «در منطقه سردشت و پیرانشهر ٨ تا ۱۰‌ هزار نفر برای تأمین معاش خود به‌عنوان کولبر کار می‌کنند.» سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × 1 =