زخمی و کشته شدن دو کولبر در مناطق مرزی پیرانشهر؛ بازداشت دو کولبر دیگر

بامداد روز جاری، در مرز کانی خدای پیرانشهر، نیروهای مسلح مرزی دسته‌ای از کولبران را به رگبار بستند که بر اثر آن یک کولبر به شدت زخمی شده و کولبر دیگری نیز حین تعقیب و گریز اتوموبیلش واژگون شده و جان خود را از دست داد. دو تن از کولبران نیز بازداشت گردیدند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، سحرگاه امروز ۲۵ آذرماه، دسته ای از کولبران در مرز پیرانشهر مورد حمله نیروهای مسلح مرزی قرار گرفتند که بر اثر آن یک کولبر با هویت “نادر نبی‌زاده” مجروح شده و کولبر دیگری با هویت “رحمان رسولی” شهروند مهابادی به سبب تعقیب و گریز، اتومبیل وی واژگون شده و جان خود را از دست داد.

کولبر مجروح نادر نبی‌زاده، به مرکز درمانی در پیرانشهر منتقل شده است، حال کولبر نامبرده وخیم گزارش شده است.

طی این حمله، دو کولبر دیگر نیز بازداشت شده‌اند که از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

بنا به گفته منابع مطلع، اموال و بارهای این کولبران، توسط نیروهای مسلح، مصادره شده است.

«کولبر» به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند. کالاهایی که از ایران به آن طرف مرزها توسط کولبران منتقل می شود انواع سوخت چون گالن‌های بنزین و گازوییل، خشکبار و برخی تولیدات داخلی است اما آنچه کولبران به ایران منتقل می‌کنند بیشتر «لوازم خانگی» از جمله تلویزیون و یخچال و برخی کالاهای خارجی دیگر است.

کولبری یکی از خطرناکترین شغل‌ها به حساب می‌آید چون از نظر دولت انتقال کالاها توسط کولبران قاچاق محسوب می‌شود. اما در واقع کولبران نه صاحب کالا هستند، و نه در سود واردات یا صادرات آن شریکند. آنها کارگران روزمزدی هستند که تنها به ازای دستمزدی که می‌گیرند اقدام به حمل کالا بر روی دوش خود می‌کنند.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

آمار دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسئول اعلام نشده است اما به گفته رسول خضری نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی «در منطقه سردشت و پیرانشهر ٨ تا ۱۰‌ هزار نفر برای تأمین معاش خود به‌عنوان کولبر کار می‌کنند.» سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

8 + 16 =