گزارشی از وضعیت مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

روز یکشنبه هفته جاری زلزله‌ای با بزرگی ۶.۴ ریشتر، و در عمق ده کیلومتری زمین مناطق غربی ایران از جمله کرمانشاه و سرپل ذهاب را لرزاند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ زلزله‌ی نسبتا شدیدی مناطقی از غرب ایران را لرزاند شدت این زلزله به قدری بود که در بیشتر شهرهای استان ایلام و همچنین تبریز، ارومیه، اصفهان، اهواز، ساوه و رشت نیز احساس شده است.

طبق آخرین آمار ارایه شده توسط خبرگزاری‌های داخلی ایران، این زلزله تا کنون قریب به ۷۳۰ تن مصدوم به جای گذاشته است و هیچ‌گونه تلفات جانی در پی نداشته است.

به گفته مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه، این زلزله، پس لرزه‌هایی را نیز به دنبال داشت که دو مورد آن بالای پنج ریشتر، هفت مورد بین چهار تا پنج ریشتر و ۴۲ مورد بین سه تا چهار ریشتر بوده است.

امیر خسروانی مدیر کل امور روستایی استانداری کرمانشاه نیز اعلام کرد زلزله یکشنبه شب بار دیگر ۱۹۰۰ روستای استان کرمانشاه را در برگرفت و خسارت هایی به واحدهای مسکونی روستایی وارد کرد.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در قصر شیرین با اشاره به این که ۸۷ تیم ارزیابی به مناطق زلزله اعزام شده‌اند اعلام کرد که تا کنون «تخریب صد در صدی» در مناطق مورد ارزیابی گزارش نشده است.

در شرایطی که خبرگزاری های داخلی از عدم تخریب صد در صدی مناطق زلزله زده گزارش می‌دهند برخی از خبرگزاری‌ها از جمله آواتودی از تخریب صد در صدی دو روستای کرکهرک و چم امام حسن بعنوان کانون زلزله خبر داده‌اند.

لازم به ذکر است که سال گذشته نیز در همین زمان زمین لرزه شدیدی مناطقی از استان کرمانشاه از جمله ثلاث باباجانی، جوانرود و سرپل‌ ذهاب را لرزانده بود این زمین لرزه که شدت آن هفت درجه در مقیاس ریشتر بود حدود ۶۰۰ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

پس از آن نیز در تابستان گذشته دست کم دو زلزله و چندین پس لرزه در این مناطق رخ داد که دست کم سه کشته و صدها زخمی به جای گذاشت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هجده − 11 =