کشته و زخمی شدن چند کولبر با شلیک مستقیم گلوله نیروهای مرزی

طی دو روز گذشته دو کولبر مورد هدف مستقیم گلوله نیروهای هنگ مرزی قرار گرفته و بە شدت زخمی شدند و یک کولبر نیز در پی اصابت گلوله جان سپرد.

بە گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، سه‌شنبه ۲۳ مرداد، جمعی از کولبران مورد هدف شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی نزدیک روستای بیوران سردشت قرار گرفته و دو  تن از کولبران به شدت زخمی شدند و در منطقه کانی زرد سردشت نیز روز دوشنبه ۲۲ مرداد، شلیک گلوله، باعث کشته شدن یک کولبر اهل مهاباد شد.

کولبرانی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند و هویت آنها برای کانون احزار گردیده “ریبوار خضرپور” ساکن روستای میر شیخ حیدر و “احمد حمزەپور” ساکن روستای عباس آباد از توابع شهرستان سردشت گزارش شده است.

گفتنی است این دو کولبر به شدت زخمی و برای مداوا به بیمارستان شهرستان سردشت منتقل شدند. پزشکان وضعیت آنان را وخیم اعلام کرده‌اند.

گفتنی است در خبری دیگر نیروهای هنگ مرزی در بازارچەی روستای کانی زرد بر روی کاسبکاران آتش گشوده و باعث کشته شدن یک تن از کولبران شدند.

بر اساس گزارشات ارسالی به کانون دوشنبە ۲۲ مرداد شماری از کولبران در منطقه کانی زرد سردشت هدف تیراندازی مستقیم نیروهای مرزی قرار گرفتند و “اسماعیل عزیزی” کولبر اهل مهاباد در پی این حادثه به قتل رسید.

شهرستان سردشت یکی از شهرستان‌های مرزی و کردنشین استان آذربایجان غربی است که شمار زیادی از جوانان در این شهر به دلیل کمبود شغل و نبود امکانات معیشتی لازم به کولبری می‌پردازند و روزانه شماری از آنان توسط نیروهای امنیتی مرزبانی مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند و کشته و زخمی می‌شوند یا در طول مسیر دچار سانحه شده و از ارتفاعات سقوط می‌کنند.

در سال ۱۳۹۶ تعداد زیادی از هموطنانی که ناچارا به کولبری می‌پردازند، کشته یا زخمی شده‌اند. رسانه‌های حقوق بشری کردستان ایران گزارش داده‌اند، “طی سال گذشته(۱۳۹۶) دست کم ۲۲۷ کولبر کشته و زخمی شده‌اند.”

تعدادی از این کولبران توسط شلیک مستقیم نیروهای مرزی و انتظامی کشته یا به دلیل عبور از مسیرهای صعب‌العبور دچار سانحه شده‌اند.

از مجموع ۲۲۷ کولبری که در سال ۹۶ قربانی شده‌اند، دست‌کم ۷۳ تن کشته و ۱۵۴ کولبر زخمی شده‌اند. عمده‌ی این کولبران در اثر شلیک نیروهای مرزبانی آسیب‌های جدی دیده‌اند و‌ عده‌ای هم دچار مخاطرات طبیعی، گیرافتادن در سرما و برف، سقوط از ارتفاعات و بلندی‌ها شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده + 12 =