ضرب و شتم احمد امین‌پناه زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج

‎احمد امین‌پناه، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه انگشتان دست و بازو دچار آسیب دیدگی جدی شد.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، احمد امین‌پناه، که چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷ از سوی نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده‌بود، شنبه ۲۰ مرداد ۹۷، توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگرداندە شد.

یک منبع مطلع یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ به کانون گفت: «شدت ضربات وارده به احمد امین‌پناه به حدی بود که موجب شکستگی انگشت دست، آسیب‌دیدگی بازو و مچ هر دو دست این زندانی شد، ولی مسئولان زندان بدون توجه به وضعیتش، او را بدون رسیدگی پزشکی لازم به بند باز می‌گردانند.»

‎احمد امین‌پناه، داماد رامین حسین‌پناهی که به همراه زبیر حسین‌پناهی و افشین حسین‌پناهی از فعالان مدنی کُرد، تیرماه ۹۶ بازداشت شده‌بودند، در آبان ۱۳۹۶ در شعبه یکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی سعیدی به اتهام برگزاری مراسم نوروز و همکاری با احزاب کُردی به ترتیب به پنج، شش و هشت سال و نیم زندان محکوم شدند. احمد امین‌پناه، که با وثیقه ۱۵۰ میلیونی، بطور موقت آزاد شده‌بود، چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷ مجددا از سوی نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

گفتنی است، ‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه‌های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‌‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد و وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می‌دانست.

‌‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‌‎در همین رابطه تاکنون بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین بالغ بر ۳۲ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و ۲۴ نهاد فعال مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‌‎سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شد. بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 − 10 =