ممانعت از انتقال رامین حسین‌پناهی به مراکز درمانی خارج از زندان

رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی سنندج از شرایط جسمانی نامناسب و عدم رسیدگی پزشکی لازم رنج می‌برد و علیرغم موافقت بهداری زندان مرکزی سنندج، کماکان از اعزام وی به مراکز تخصصی خارج از زندان ممانعت می‌شود.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، علیرغم موافقت بهداری زندان مرکزی سنندج، برای اعزام رامین حسین‌پناهی، به بیمارستان از یک‌ماه قبل و تایید ضرورت اخذ آزمایشات تخصصی کلیه و ویزیت توسط پزشک متخصص کلیه، تا کنون از سوی زندان و دادگاه، اقدامی برای اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان خارج از زندان که حق طبیعی و قانونی اوست، صورت نگرفته‌است.

گفتنی است، منابع خبری کانون تایید کرده‌اند “با توجه به اینکه رامین حسین‌پناهی از یک سال قبل دچار درد مداوم کلیه شده و از هر گونه درمان و اعزام به مراکز درمانی‌ محروم مانده‌است و یک روز پس از دستگیری در حالی که مجروح بود، به بازداشتگاه و سلول انفرادی منتقل شد.”

امجد حسین‌پناهی، فعال حقوق بشر و برادر این زندانی سیاسی، گفت: «علاوه بر تمام شرایط نامناسب جسمانی، که رامین از آنها رنج می‌برد، به عفونت کلیه هم مبتلاست و این هم مشکل مضاعفی برای وی ایجاد کرده است، با این حال مسئولان زندان از اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان جلوگیری می‌کنند.»

برادر رامین حسین‌پناهی در رابطه با رسیدگی پزشکی به این زندانی سیاسی افزود: «علیرغم فقدان امکانات لازم پزشکی در بهداری زندان سنندج، رامین حسین‌پناهی، از دریافت رسیدگی پزشکی و اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم است. مراجعه آقای حسین‌پناهی به بهداری این زندان، صرفا با دریافت یک بسته قرص خاتمه می‌یابد این درحالی است که این زندانی دچار عفونت شدید در ناحیه کلیه شده که ناشی از شکنجه‌هایی است که در بازداشتگاه اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه صورت گرفته است.»

امجد حسین‌پناهی اضافه‌کرد: «رامین جهت دریافت رسیدگی پزشکی و اعزام به مراکز درمانی، بارها به ریاست زندان مراجعه کرده که بی‌نتیجه مانده است و در پی درخواست های مکرر او برای دریافت دارو از خارج از زندان، نهایتا موفق به دریافت آمپول تجویز شده توسط دکتر بهداری زندان شد، ولی تزریق آن نیز موثر واقع نشد و درد و عفونت‌های این زندانی رو به افزایش است.»

بنا به گزاش یک منبع آگاه، پیش‌تر مقامات زندان به رامین حسین‌پناهی گفته‌بودند “در این زندان اعدام یا کشته خواهی شد، پس نیازی به درمان نداری!”

رامین حسین پناهی در تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی” محاکمه و به اعدام محکوم شد، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ماه ۹۷ توسط دیوان عالی کشور تائید و سپس به واحد اجرای احکام ابلاغ شد.

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد و وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می‌دانست.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه تاکنون بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین بالغ بر ۳۲ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و ۲۴ نهاد فعال مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‎سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شد. بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × دو =