استفاده ابزاری از رسانه‌ها برای مهیا کردن مقدمات اعدام رامین حسین‌پناهی

“چرا حکم رامین حسین پناهی را اجرا نمی کنید؟” تیتر پرسشی رسانه‌های امنیتی وابسته به قوه قضائیه در روز دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ است که با وارونه‌نمایی و حملات یک سویه سعی دارند مقدمات اجرای حکم این زندانی سیاسی محکوم به اعدام را فراهم کنند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، طی ۲۴ ساعت گذشته، چند رسانه وابسته به نهادهای امنیتی و قوه قضائیه، با عنوان “چرا حکم رامین حسین پناهی را اجرا نمی‌کنید؟” گزارش‌های متعددی علیه رامین حسین‌پناهی منتشر کردند و با تروریست خواندن این فعال سیاسی و توجیه حکم اعدام، خواستار اجرای حکم وی شدند.

از نگاه این وب‌سایت‌های نزدیک به نهادهای امنیتی، تمامی ارگان‌ها، سازمان‌ها و رسانه‌هایی که سعی بر توقف حکم این زندانی سیاسی دارند با تروریست‌ها همسو هستند. تروریست‌هایی که با راه اندازی کمپین‌های مختلف می‌کوشند افکار عمومی را فریب بدهند و وی را یک فعال حقوق بشری معرفی کنند.

براساس گزارش آکام نیوز، “انجمن بی تاوان” که خود را متشکل از خانواده‌های قربانیان ترور و آسیب دیده‌گان گروه‌های تروریستی می‌دانند، چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷، طی بیانیه‌ای از مقامات قضایی ایران خواسته است که تحت تاثیر فضاسازی رسانه‌های وابسته به جریانات معاند قرار نگیرند و حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را به سرعت اجرا کنند.

ادامه مطلب بعد از تصاویر:

طی روزهای اخیر با انتشار گسترده ادعاهای وب‌سایت‌های قضایی-امنیتی علیه رامین حسین‌پناهی و جلسه‌ای با حضور چند مسئول نهادهای امنیتی و قضائی استان کردستان در مورد نحوه اجرای هر چه سریعتر حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، نگرانی‌ها نسبت به اجرای حکم اعدام این فعال سیاسی به شدت افزایش یافته‌است.

گفتنی است پنج‌شنبه گذشته، ۴ مرداد ۱۳۹۷، در استانداری کردستان، نشستی با حضور خانم فتاحی مسئول شعبه‌ی ۴ دادگاه انقلاب سنندج در موارد اجرای احکام، عزیز حیدری، رئیس زندان مرکزی سنندج، بهمن مرادنیا استاندار کردستان، ملکی نماینده‌ی وزارت اطلاعات و نماینده‌ی اطلاعات سپاه، برگزار شد و در آن موضوعات امنیتی گوناگون زندانیان از جمله نحوه اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، مورد بحث قرار گرفت.

به باور برخی ‎فعالین مدنی و سیاسی و تنی چند از وکلای مدافع حقوق بشر، انتشار اخیر مقالات و خاطرات‌ فرمان جهاد روح‌الله خمینی در کردستان از طریق وب‌سایتهایی مانند قوه‌ی قضائیه و درخواست خانواده‌های اعضای سپاه پاسداران مبنی بر اجرای حکم‌ اعدام رامین حسین‌پناهی، به دستور ارگانهای امنیتی جهت بسترسازی اجرای حکم صورت می‌گیرند.

از سویی دیگر یک‌شنبه ۷ مرداد ماه ۹۷، مجددا این زندانی سیاسی را به بند دیگری منتقل کردند، که این بند هم بند زندانیان خطرناک با جرائم قتل و … است که به نحوی بتوانند به رامین حسین‌پناهی آسیب بزنند.

یک منبع مطلع به کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گفته بود: «طی هفته‌های اخیر این هشتمین بندی است که رامین را به آن منتقل می‌کنند و همانطور که می‌دانید قبلا مسئولان امنیتی زندان به رامین گفته بودند، یا در این زندان اعدام خواهی شد، یا توسط عوامل ما به قتل خواهی رسید و به همین دلایل خانواده او به شدت نگران اجرای حکم هستند.»

دادگستری کردستان، پیش‌تر در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، ضمن انتشار بیانیه‌ای خواسته‌بود “رامین حسین پناهی به اتهام بغی هر چه سریعتر اعدام شود.”

اتهام بغی موضوعی است که توسط رامین حسین‌پناهی و وکیل وی، حسین احمدی‌نیاز، بارها تکذیب شده است. وکیل وی در طی روند دادرسی و دادگاه به کرات متذکر شده است، رامین حسین‌پناهی هیچگاه مسلح نبوده است و صرف عضویت در حزب کومله و تبلیغ برای آن طبق قوانین ایران نمی‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، اعاده‌ی دادرسی موکل خود، را به دیوان عالی کشور ارائه داد. درخواستی که از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته نشد.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع این زندانی سیاسی محکوم به اعدام پیشتر گفته‌بود، “صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی، با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران و این که چنانچه قضات پرونده استقلال داشته باشند، حکم مجازات اعدام مستحق رامین حسین پناهی نیست.”

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه تاکنون بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین بالغ بر ۳۲ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و ۲۴ نهاد فعال مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

گفتنی است، شماری از فعالین سیاسی و مدنی کُرد با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم بە اعدام دست بە اعتصاب غذا زده بودند.

‎سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شد. بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است.

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × 3 =