تذکر نمایندگان مجلس به رئیس جمهور: چرا صدای مردم مناطق مرزی را نمی‌شنوید!/ سند

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد و ۱۵ نماینده دیگر در تذکر مشترک به رئیس‌جمهور، از بی‌توجهی به وضعیت معیشتی مناطق مرزی انتقاد کرده و بر لزوم باز شدن معابر و بازارچه‌های مرزی تأکید کردند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، در جلسه علنی مجلس یک‌شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷، شانزده نماینده مجلس در تذکری مشترک به رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی، خواستار رسیدگی فوری به وضعیت معیشتی و اشتغال مرزنشیان و کولبران شدند.

این نمایندگان خطاب به رئیس جمهوری این پرسش را طرح کردند که به چه دلیل صدای مردم در مناطق مرزی را نمی‌شنوید و آیا از وضعیت معیشت و اشتغال این مناطق خبر دارید!

نمایندگان مجلس در این تذکر خطاب به روحانی گفتند: «شما به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی و مطابق قانون مسئول اداره صحیح کشور و اجرای اصول قانون اساسی هستید.»

در بخش دیگری از این تذکر گفته شد: «از شما به عنوان رئیس جمهور انتظار این بود که تغییرات اساسی در توسعه، معیشت و اقتصاد این مناطق ایجاد شود. اما آنچه دیدیم بر عکس انتظارات بود. بستن مرزها، تعطیلی مبادلات قانونی مرزی و کوله بری، تهدید معیشت مردم، گرانی، تورم، بیکاری و تعطیلی صنایع و کارگاه‌های تولیدی اندک موجود و از همه بدتر کشته و زخمی نمودن کولبرها. به عنوان نماینده مردم تذکر دادیم که این شیوه اداره مناطق مرزی صحیح نیست.»

در بخش دیگری از این تذکر اینطور آمده است: «بخش هایی از قانون اساسی در مناطق مرزی اجرا نمی‌شود که مسئولیت آن به عهده جنابعالی است.»

این نمایندگان در آخر این نامه نوشتند: «از طلا پشیمان گشته‌ایم لطفا ما را مس گردانید.»

گفتنی است تنها طی سال ۱۳۹۶ تعداد زیادی از هموطنانی که ناچارا به کولبری می‌پردازند، کشته یا زخمی شده‌اند. رسانه‌های حقوق بشری کردستان ایران گزارش داده‌اند، “طی سال گذشته(۱۳۹۶) دست کم ۲۲۷ کولبر کشته و زخمی شده‌اند.”

تعدادی از این کولبران توسط شلیک مستقیم نیروهای مرزی و انتظامی کشته یا به دلیل عبور از مسیرهای صعب‌العبور دچار سانحه شده‌اند.

از مجموع ۲۲۷ کولبری که سال ۹۶ قربانی شده‌اند، دست‌کم ۷۳ تن کشته و ۱۵۴ کولبر زخمی شده‌اند. عمده‌ی این کولبران در اثر شلیک نیروهای مرزبانی آسیب‌های جدی دیده‌اند و‌ عده‌ای هم دچار مخاطرات طبیعی، گیرافتادن در سرما و برف، سقوط از ارتفاعات و بلندی‌ها شده‌اند.

آذر ماه ۹۶، وزارت کشور ایران دستور ممنوعیت کولبری و بسته شدن و کنترل شدید مرزها را صادر کرد. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفته بود که برای برخی ساکنان روستاهای مرزی «کارت پیله‌وری» برای وارد کردن و عرضا کالاها در بازارهای مرزی ارائه خواهد شد.

کارت پیله‌وری نوعی کارت بازرگانی است که به افراد ساکن بخش‌هاى مرزى کشور که سه سال مستمر در این مناطق سکونت داشته پس از ارائه مدارک و فرم‌های مربوطه تعلق می‌گیرد و مجوزی برای خرید و فروش و مبادلات مرزی است.

عبدالکریم حسن‌زاده، نماینده مردم نقده و اشنویه  در یادداشتی نبود منابع درآمدی صنایع و کم بودن سطح تولید ناخالص داخلی در شهرهای مرزی کردستان و آذربایجان غربی را عامل روی آوردن مردم به کولبری دانسته و افزوده بود: «درنتیجه هنگامی که این تنها مفر درآمدزایی مسدود می‌شود، مردم دست به اعتراض می‌زنند. هنگامی که صنایع سنگین در مناطقی وجود نداشته باشد، هم ظرفیت‌های تولیدی کشور بلااستفاده مانده و هم به‌دلیل عدم توسعه درون‌سرزمینی، توسعه ناموزون و نامتوازن در کشور صورت می‌گیرد که عملا به دامن زدن به معضلات اجتماعی می‌انجامد.»

این نماینده مجلس می‌گوید که نگاه حرفه ای و «غیر امنیتی» به مرزها تنها راه حل بحران «کولبری» است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو × 5 =