برپایی جلسه‌ای برای تسریع اعدام رامین حسین‌پناهی

چند مسئول نهادهای امنیتی و قضائی استان کردستان ‎در جلسه‌ای که در رابطه با اجرای حکم «رامین حسین‌پناهی» برگزار شد، خواستار اجرای هرچه زودتر حکم اعدام این فعال سیاسی شدند.

‎به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷، جلسه‌ای در استانداری کردستان با حضور خانم فتاحی مسئول شعبه‌ی چهار دادگاه انقلاب سنندج در موارد اجرای احکام، عزیز حیدری رئیس زندان مرکزی سنندج، بهمن مرادنیا استاندار کردستان، ملکی نماینده‌ی وزارت اطلاعات و نماینده‌ی اطلاعات سپاه برگزار شد و در آن موضوعات امنیتی زندانیان از جمله اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی مورد بحث قرار گرفت.

‎یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «نمایندگان وزارت اطلاعات و حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران در جلسه خواستار ایجاد بسترهای لازم و هماهنگی بیشتر ارگانهای امنیتی و انتظامی جهت اجرای سریعتر حکم اعدام این فعال سیاسی و جلوگیری از اعتراضات مردمی نسبت به اجرای حکم شدند.»

‎فعالین مدنی و سیاسی بر این باورند که اخیرا انتشار مقالات و خاطرات‌ فرمان جهاد روح الله خمینی در کردستان از طریق وب‌سایتهایی مانند قوه‌ی قضائیه و درخواست خانواده‌های اعضای سپاه پاسداران مبنی بر اجرای حکم‌ اعدام آقای حسین‌پناهی، به دستور ارگانهای امنیتی جهت بسترسازی اجرای حکم صورت می‌گیرند.

‎رامین حسین پناهى فعال سیاسی در تاریخ ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، مجددا، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم به تایید رسید.

‎در مورخ ٢٧ اردیبهشت ٩٧ پس از مراجعه حسین احمدی نیاز وکیل پرونده رامین حسین پناهی جهت اطلاع از دریافت آخرین وضعیت حقوقی موکلش به وی اعلام شده که پرونده رامین حسین پناهی از شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور برگشته و جهت اجرای حکم به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شده است.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 − 5 =